Pomysł na galerię Szalom zrodził się w 1994 roku z chęci zwrócenia uwagi mieszkańców Krakowa na dawną, popadającą w zapomnienie i zaniedbaną po wojnie dzielnicę żydowską, jaką był Kazimierz oraz z dążeń do ocalenia od zapomnienia istniejących tu jeszcze świadectw bogatej niegdyś kultury. Jednocześnie zamiarem właścicieli było ożywienie artystyczne krakowskiego Kazimierza, w szczególności tej jego części, która skupia się wokół ulicy Józefa. Przedsięwzięcie pomyślane jest jako galeria i antykwariat. Pieczołowitość w zbieraniu ocalałych z zawieruchy dziejowej przedmiotów kultu religijnego czy zabytków piśmiennictwa, zaowocowała stałą ekspozycją judaików. Najcenniejsze z przedmiotów właściciele starają się pokazać szerszej publiczności. Stąd część zbiorów przekazywana jest starannie wybranym nabywcom, gwarantującym należyte traktowanie i dbałość o eksponaty. Są to na ogół działy judaistyczne muzeów lub powstające właśnie w Warszawie Muzeum Kultury Żydów. Dla mniej zamożnych klientów galeria proponuje współcześnie wykonane przedmioty zdobione tradycyjną, żydowską ornamentyką. W ofercie znajduje się także malarstwo związane z kulturą żydowską - zarówno antykwaryczne jak i współczesne. Z tym nurtem działalności galerii związany jest także jej aktywny udział w corocznym Festiwalu Kultury Żydowskiej organizowanym na Kazimierzu, na którym przedstawiała własne propozycje - koncert pieśni w jidysz, malarstwo i grafikę Itamara Siani, ceramikę Adi Aronowa.
Drugi kierunek to działalność wystawiennicza. Ambicją właścicieli jest stworzenie domowej, przyjaznej galerii, przybliżenie świata sztuki ludziom z nim nie związanych. Promują i wprowadzają na rynek zarówno dzieła przyjaciół jak i własne odkrycia, na trop których trafiają sobie tylko znanym sposobem. Wernisażom towarzyszą happeningi, występy muzyków, piosenkarzy, grup teatralnych, kabaretów czy nawet projekcje filmów. Gościli tu artyści "Piwnicy pod baranami", kabaretu "Loch Camelot", soliści Opery Krakowskiej. Tu promował swą książkę "Między Niebem a Ziemią" Jan Nowicki.
Wystawiali tu między innymi: Tomasz i Marcin Rut, Wiesław Obrzydowski, Andrzej Folfas, Marek Piechowski, Mieczysław Górowski, Józef Furdyna, Ewa Preisner, Małgorzata Górnisiewicz, Agnieszka Daca, Jan Sięk, Stanisław Tabisz, Ewa Pello, Witold Abako, Małgorzata Swolkień, Jan Misiek i Marek Wróbel - wszystkich wystawiających tu artystów nie sposób wymienić. Stałą ekspozycję poszerzono niedawno o ustawione na podwórku rzeźby Małgorzaty Swolkień.
Skuteczną promocję zawdzięcza galerii Szalom Dariusz Miliński - "strażnik bajek", założyciel Grupy Plastycznej "Pławna 9", mieszkający i tworzący w stworzonej przez siebie wiosce artystycznej u podnóża Gór Izerskich. Obecny od kilku lat w stałej kolekcji galerii jest autorem plakatu do głośnego ostatnio i nagrodzonego na festiwalu w Gdyni filmu Piotra Trzaskalskiego "Edi".
Wykorzystano materiały fotograficzne galerii
013y
|