Kazimierz.com
Dziś jest
Podyskutuj na
Facebooku

























Kazimierz.com  >   Zabytki  >  Kościół Bonifratrów

Rys historyczny

Kościół Bonifratrów (dawniej Trynitarzy) budowany był w XVII w. Jego historia przedstawia się następująco: W 1689 roku zakon Trynitarzy, przybyły do Krakowa rok wcześniej, przeniósł się na Kazimierz, gdzie bracia dostali jedną z kamienic przy ul. Krakowskiej. Tam szybko urządzili kaplicę, a następnie, otrzymawszy kilka następnych lokali, biskup Jan Aleksander Lipski zlecił budowę świątyni, zaprojektowanej przez Franciszka Placidiego. Prace zostały szybko przerwane (powód nieznany) i dopiero 10 lat później zostały wznowione. W 1758 roku kościół został całkowicie ukończony a następnie poświęcony. Z końcem XVIII w., gdy zakon Trynitarzy się rozpadł, kościół zamieniono na magazyn. Dopiero 16 lat później świątynię przejęli Bonifratrzy, którzy na przełomie lat 60-tych i 70-tych XX w. ją odnowili.

Architektura

Do kościoła z obu stron przylegają kamienice, przez co wydaje się on dosyć szeroki. W rzeczywistości jednak jego wnętrze jest jednonawowe a rolę bocznych naw pełnią kapliczki. W sklepieniu nawy głównej dominują malowidła wyobrażające wykup więźniów przez św. Jana z Mathy, założyciela zakonu Trynitarzy oraz wręczenie godła temu zakonowi. W zwężonym prezbiterium, w ołtarzu głównym z epoki neobaroku znajduje się figura Jezusa Nazareńskiego oddzielnie poświęcona rok po ukończeniu budowy świątyni. W zakrystii znajduje się m.in. malowidło jednego z Trynitarzy wyobrażające symbol Bożej Opatrzności adorowany przez św. Jana z Mathy i św. Feliksa Walezjusza. W kaplicach bocznych oprócz drewnianych ołtarzy znajdują się dzieła przedstawiające św. Judę Tadeusza i św. Kajetana.

Klasztor i szpital

Na rogu ulic Krakowskiej i Trynitarskiej znajduje się klasztor Bonifratrów zbudowany podczas przerwy w pracach nad budową świątyni. Na początku XX w. klasztor został nadbudowany o 2 piętra, przez co połączono go ze szpitalem Bonifratrów (Trynitarska 11). Nad wejściem do klasztoru, przy ulicy Krakowskiej 48 znajduje się tablica pamiątkowa wmurowana w hołdzie Żegocie Paulemu, który mieszkał w klasztorze na pierwszym piętrze. Po śmierci tego doskonałego historyka i etnografa w jego mieszkaniu urządzono kaplicę.
Jak wspomniano, Bonifratrzy od początku XX w. prowadzą przyklasztorny szpital. Na fasadzie tegoż budynku umieszczono herby: Bonifratrów, Krakowa, Polski i Cesarstwa Austriackiego oraz tablicę wmurowaną ku pamięci Wincentego Witosa, zmarłego w tym szpitalu. Do niedawna mieścił się tu miejski szpital im. E. Biernackiego, ale teraz znów jest to budynek Szpitalu Zakonu Bonifratrów pw św. Jana Grandego.

mtq




Blog

Posłuchaj mp3

Karol


Serwisy specjalne

 

 

 

 

 

 

Jerzy Panek

Nasze miasto, tamte czasy

Kazimierska architektura w malarstwie

Kazimierz Machowina

Artykuły (archiwum)

Bulwary pod zabudowę

Plac Nowy - jaki będzie?

Plac Wolnica - konkurs

Mój Kazimierz

Słowniczek pojęć spotykanych często na Kazimierzu

Krwawa linia

Linki

Dzielnicowi patrioci

Centrum Badań Holokaustu

Galeria Otwarta Pracownia (www.otwartapracownia.com)

Galeria Szalom (www.galeriaszalom.com)

krakoff.info (www.krakoff.info)

e-krakow (www.e-krakow.com)

Krakowskie knajpy (www.knajpy.krakow.pl)

Galeria Raven (www.raven.krakow.pl)


:: cofnij :: do góry ::
(c) 2002-2004 by Stowarzyszenie Twórców Kazimierz.com
Stronę zaprogramowali
mtq & mikolaj
Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów z witryny bez zgody autorów zabronione