Kazimierz.com
Dziś jest
Podyskutuj na
Facebooku

























Kazimierz.com  >   Zabytki  >  Kościół Bożego Ciała

Rys historyczny

Kościół farny pod wezwaniem Bożego Ciała ufundowany został w roku 1340 przez króla Polski i założyciela miasta Kazimierza Wielkiego. Przy trwającej ok. 25 lat budowie pracowali głównie budowniczowie z rodziny Czipserów. W 1405 roku rozliczono się finansowo z muratorami i ten rok uważa się za datę ukończenia budowy (choć prace muratorskie trwały jeszcze przez conajmniej pół wieku). Wtedy też, jak już wspomniano, osadzono w przykościelnym klasztorze kanoników reguły św. Augustyna. W połowie XVI wieku (1556 r.) pożar strawił fragmenty kościoła, uszkadzając m.in. wieżę. W latach 30-tych XVII wieku ks. Marcin Kłoczyński nakazał podwyższyć wieżę i dobudować 3 kruchty wejściowe, ponadto zmienił wnętrze prezbiterium. Następne zmiany wiążą się z dobudowaniem kaplicy Zwiastowania do nawy południowej a następnie ponownym urządzeniem wnętrz we wszystkich nawach. Na przełomie XIX i XX wieku kościół został odrestaurowany przez znanego już z prac na Kazimierzu archiekta Karola Knausa.

Architektura

Świątynia zajmuje obszar między ulicami Bożego Ciała, św. Wawrzyńca i Józefa; jej główne wejście znajduje się w narożu placu Wolnica u zbiegu ulic św. Wawrzyńca i Bożego Ciała. Na tę ogromną gotycką budowlę składa się nie tylko kościół, ale i klasztor, w którym od 1405 rezydują kanonicy reguły św. Augustyna. Cały zespół kościelny został w XVII otoczony ok. 2,5-metrowym murem. Zanim wejdzie się do świątyni, należy dokładnie przyjrzeć się małej wieżyczce na szczycie dachu (kalenicy) w której mieści się mały dzwon. Obok dużej wieży kościelnej mieści się Ogrojec. Wchodząc do świątyni głównym wejściem najpierw zwracamy uwagę na niewielkie cele, w których umieszczano na niedzielę przestępców (wystawiano ich na widok publiczny) a następnie na wspaniały portal i drewniane drzwi zawieszone na ścianie. Kiedyś te właśnie drzwi prowadziły do wnętrza świątyni.

W prawej nawie (południowej) znajdują się dwie kaplice. Pierwsza od wejścia to Kaplica św. Anny, należy do Bractwa Najświętszego Sakramentu i Pięciu Ran Chrystusa. Są tu przede wszystkim: drewniany, pozłacany ołtarz z obrazem św. Anny, kamienny nagrobek Bartłomieja Berecciego i trzy barokowe szafy. Obok znajduje się Kaplica Zwiastowania, niegdyś Trzech Króli, potem Wniebowzięcia NMP. Obecny wygląd kaplica otrzymała w XVII w. Obecnie znajdują się tam: ołtarz z obrazem Madonny (XVI w.), chrzcicielnia (XV w.), nagrobek A. Kottwicza oraz nagrobek E. Lexówny i jej męża M. Habera. Do kaplicy prowadzą dwa wejścia, jedno od północy (od nawy) a drugie od zewnątrz. Nad tym drugim wiszą ogromne obrazy przedstawiające apoteozę Kanoników Regularnych oraz męczeństwo św. Tomasza Kantuaryjskiego.
W lewej (północnej) nawie znajduje się ołtarz Ukrzyżowania, mauzoleum bł. Stanisława Kazimierzczyka w formie ołtarza i XIX-wieczna płyta umieszczona ku pamięci B. Berecciego. W ścianie znajduje się kilka mniejszych ołtarzy malowanych przez Astolfo Vagioli'ego w XVII w. oraz "Sąd Piłata" Ł. Porębskiego. Na parterze wieży urządzono w XV w. kaplicę Matki Boskiej Częstochowskiej, dawniej Matki Boskiej Loretańskiej. Dzisiejszy wygląd (sklepienie, portal, ozdoby) kaplicy pochodzi z XVII w.
Zmierzając w stronę prezbiterium od wejścia głównego, po kolei napotykamy wspaniałe dzieła sztuki. Od razu rzucają się w oczy XVIII-wieczne ołtarze poumieszczane na filarach pomiędzy nawami oraz piękna ambona także na jednym z filarów. W rzeczonym prezbiterium, znajduje się drewniany, pozłacany ołtarz główny z XVII wieku. W części głównej, na samym jego środku, widzimy dzieło przedstawiające narodzenie Chrystusa, natomiast z obu jego stron znajdują się dwa mniejsze ołtarze. Po bokach prezbiterium znajdują się bogato ozdabiane, manierystyczne stalle sprawione w XVII w. przez ks. Mariana Kłoczyńskiego. W oknie po prawej stronie widać średniowieczne witraże przeniesione tu na początku XX w. Z prezbiterium wspaniały portal prowadzi do gotyckiej zakrystii. Po drodze napotykamy barokowe organy, obrazy Wojciecha Pokory i epitafium ks. Kłoczyńskiego, który - jak widać - zrobił bardzo dużo dla tego kościoła. W zakrystii znajdują się m.in. wspaniałe obrazy ("Matka Boska z dzieciątkiem" Ł. Cranacha oraz dzieła Stachowicza i Janowskiego).

Klasztor

Aby zobaczyć klasztor, w którym rezydują kanonicy reguły św. Augustyna, najlepiej udać się do północnego wyjścia kościoła. Po opuszczeniu świątyni tą drogą oczom ukazują się kilkuskrzydłowe budynki klasztoru otaczające nieregularne dziedzińce. Część budynków postawiono w XV w. kiedy to sprowadzono na Kazimierz ww. kanoników. Klasztor został przebudowany w XVII w., wtedy też zbudowano kilka nowych budynków od strony ul. Józefa. Kiedyś przy numerze 11 przy tej ulicy mieściła się szkoła parafialna Bożego Ciała.

mtq




Blog

Posłuchaj mp3

Karol


Serwisy specjalne

 

 

 

 

 

 

Jerzy Panek

Nasze miasto, tamte czasy

Kazimierska architektura w malarstwie

Kazimierz Machowina

Artykuły (archiwum)

Bulwary pod zabudowę

Plac Nowy - jaki będzie?

Plac Wolnica - konkurs

Mój Kazimierz

Słowniczek pojęć spotykanych często na Kazimierzu

Krwawa linia

Linki

Dzielnicowi patrioci

Centrum Badań Holokaustu

Galeria Otwarta Pracownia (www.otwartapracownia.com)

Galeria Szalom (www.galeriaszalom.com)

krakoff.info (www.krakoff.info)

e-krakow (www.e-krakow.com)

Krakowskie knajpy (www.knajpy.krakow.pl)

Galeria Raven (www.raven.krakow.pl)


:: cofnij :: do góry ::
(c) 2002-2004 by Stowarzyszenie Twórców Kazimierz.com
Stronę zaprogramowali
mtq & mikolaj
Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów z witryny bez zgody autorów zabronione