Kazimierz.com
Dziś jest
Podyskutuj na
Facebooku

Kazimierz.com  >   Przewodnik  >  Trasa m.ina

Bohema na szlaku, czyli trasa "pod upadłym intelektualistą".

Czasy, kiedy płoche studentki przemykały pod wschodnią pierzeją placu Żydowskiego, by dojść do jedynego w okolicy pubu, należą już bez mała do prehistorii. Teraz pubów, kawiarni i restauracji jest u nas dostatek, a ciągle powstają nowe. Wędrówka przez to jest dłuższa, ale też o wiele ciekawsza.
Wyruszając na szlak musimy się znacznie pokrzepić, jako że trasa do najłatwiejszych nie należy. Zacząć można różnie, zależnie od preferencji a pamiętać trzeba jeno o jednym: naszym współtowarzyszem winien być zmrok. Mięsożercy niedrogo osłonią śluzówkę żołądka w Czerwonym Jabłuszku na Krakowskiej, a smakosze ryb w jadłodajni Pod Złotą Rybką (róg Meiselsa i Augustiańskiej). Z kolei ci, których nawet od jajek odrzuca, powinni rozpocząć w restauracji Momo na Dietla. Tak pokrzepieni możemy rozpocząć wędrowanie.
Żelaznym punktem programu jest, topowa ongiś, Łaźnia, jeden z nielicznych lokali zlokalizowany w piwnicach. Nie jest to po prostu pub - przy odrobinie szczęścia trafić tam możemy na spektakl teatralny lub performens. Jeśli nie, to nic straconego: przy odrobinie wyobraźni sami możemy coś zorganizować, a nikt się specjalnie nie zdziwi - w końcu co drugi Krakus to performer. Stąd proponuje krótki spacerek do Propagandy, lokalu, który w Korei Południowej nie miałby racji bytu ale u nas radzi sobie całkiem nieźle. Odetchnąwszy chwilę wśród peerelowskich pamiątek przemieszczamy się na plac żydowski, który obecnie przejął rolę niegdysiejszego "trójkąta śmierci" (czyli zestawu kilku knajp w Rynku, z których wyjść o własnych siłach było nie sposób). Na placu mamy obecnie 9 lokali (listopad 2002) a podobno to nie jest koniec. Obowiązkiem rasowego turysty jest wizyta w Alchemii, niezwykle topowej niegdyś knajpy, którą jednak powoli, acz konsekwentnie, przejmują we władanie PT Goście. Ale w dalszym ciągu warto zajrzeć na dłuższą chwilę. Wydaje Ci się, że już nadużyłeś, że skądś znasz tę twarz, ale co ON by tutaj robił? Nie, nie wydaje Ci się. :)
Jeśli już nasiąknąłeś bohemą i tytoniem do ostatniego pora na skórze czas się przejść, na szczęście niedaleko, bo tylko kilka metrów. Idąc w prawo, może trafisz na koncert w Drukarni na Kazimierzu, idąc w prawo zahaczysz o Mehanoffa, przedziwnego klubu, gdzie nawet toalety są mroczne. Jeśli podobał ci się film "W paszczy szaleństwa" to trafiłeś we właściwe miejsce.
Z odpowiednio mroczną duszą powinieneś zrobić sobie krótki spacer. Przez Izaaka i (nomen omen) Ciemną dojdziesz na Szeroką, drugie knajpiane zagłębie Kazimierza - to bardziej turystyczne. Na pewno z przyjemnością odpoczniesz przy smakowitym pilsnerku w Ptaszylu, przemiłym, niewielkim pubie, położnym pośrodku lokalowego pandemonium. Tam może uda Ci się rozstrzygnąć kwestię, czy iść już do łóżeczka, czy też może jednak nie... Tuszę, że w dalszym ciągu wrażeń Ci niedostatek.
Nie myśl więc za długo tylko maszeruj ponownie, może tym razem przez Józefa, w stronę Placu. Zajdź do Kolanka, może usmażą Ci naleśniki. A potem... Potem już tylko Singer, najstarszy i niezmiennie uroczy nocą pub, w którym wiele wydarzyć się może, a czas płynie inaczej. Gdzie niezależnie od pory, masz wrażenie, że jest druga w nocy. Dopiero albo już. A może jest? :) Przytul się do maszyny lub baru i zobacz co się stanie. Może zatańczysz, może wpadniesz na pomysł nowej książki? Ale pamiętaj: pod żadnym pozorem nie patrz na zegarek!
Jeśli jestem prawdziwym nocnym wędrownikiem, kiedy wyjdziesz otwarte już będą niedalekie Kolory. Wpadnij więc, przed długą drogą do domu, na poranną kawę o croissanta.

Ciężko, prawda? :) ale czy nie można się zgodzić ze stwierdzeniem (cytat niedokładny): Kiedy piję spada mi współczynnik IQ. Często poniżej setki. Czyż może być lepszy relaks dla intelektualisty?

m.in
Blog

Posłuchaj mp3

Karol


Serwisy specjalne

 

 

 

 

 

 

Jerzy Panek

Nasze miasto, tamte czasy

Kazimierska architektura w malarstwie

Kazimierz Machowina

Artykuły (archiwum)

Bulwary pod zabudowę

Plac Nowy - jaki będzie?

Plac Wolnica - konkurs

Mój Kazimierz

Słowniczek pojęć spotykanych często na Kazimierzu

Krwawa linia

Linki

Dzielnicowi patrioci

Centrum Badań Holokaustu

Galeria Otwarta Pracownia (www.otwartapracownia.com)

Galeria Szalom (www.galeriaszalom.com)

krakoff.info (www.krakoff.info)

e-krakow (www.e-krakow.com)

Krakowskie knajpy (www.knajpy.krakow.pl)

Galeria Raven (www.raven.krakow.pl)


:: cofnij :: do góry ::
(c) 2002-2004 by Stowarzyszenie Twórców Kazimierz.com
Stronę zaprogramowali
mtq & mikolaj
Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów z witryny bez zgody autorów zabronione