Kazimierz.com
Dziś jest
Podyskutuj na
Facebooku

Kazimierz.com  >   Ludzie  >  Haliczowie

Bracia Halicz: Samuel, Aszer i Elijachim byli synami Chaima z Kalisza. W 1530 roku założyli na Kazimierzu pierwszą w Polsce i Europie Środkowej stałą drukarską oficynę hebrajską. Drukowali po hebrajsku i w jidysz rytualne kodeksy, modlitewniki i inne druki. Cieszyły się one dużą popularnością.
W marcu roku 1537 bracia przyjęli chrzest w kościele Bożego Ciała, przyjmując imiona: Paweł, Jan i Andrzej. Przyczyny przejścia braci na katolicyzm nie są znane. Jednakże skutkiem tego tłoczone przez nich księgi stały się trefne dla Żydów, którzy przestali je kupować. W tej sytuacji bracia stanęli w obliczu bankructwa. Uzyskali wprawdzie za pośrednictwem biskupa Gamrata u Zygmunta Starego nakaz kupowania ksiąg żydowskich tylko u nich, jednakże w odpowiedzi Żydzi w ogóle przestali kupować księgi. Drugi dekret królewski nakazał gminom żydowskim wykupić zapas ksiąg zmagazynowanych u Haliczów, co też się stało.
W późniejszym okresie Paweł Halicz opublikował unikalny na skalę europejską Nowy Testament w języku jidysz, dedykowany Piotrowi Gamratowi. Nie było to jednak oryginalne tłumaczenie, lecz druk czcionkami hebrajskimi niemieckiego przekładu Marcina Lutra. Wydanie to było więc z punktu widzenia katolickiego nieprawowierne. Z tego powodu Paweł zmuszony był do ucieczki na Śląsk, gdzie następnie wydawać zaczął druki protestanckie. Jan Halicz prowadził drukarnię na Kazimierzu jeszcze do 1548 r.

Tosia
Blog

Posłuchaj mp3

Karol


Serwisy specjalne

 

 

 

 

 

 

Jerzy Panek

Nasze miasto, tamte czasy

Kazimierska architektura w malarstwie

Kazimierz Machowina

Artykuły (archiwum)

Bulwary pod zabudowę

Plac Nowy - jaki będzie?

Plac Wolnica - konkurs

Mój Kazimierz

Słowniczek pojęć spotykanych często na Kazimierzu

Krwawa linia

Linki

Dzielnicowi patrioci

Centrum Badań Holokaustu

Galeria Otwarta Pracownia (www.otwartapracownia.com)

Galeria Szalom (www.galeriaszalom.com)

krakoff.info (www.krakoff.info)

e-krakow (www.e-krakow.com)

Krakowskie knajpy (www.knajpy.krakow.pl)

Galeria Raven (www.raven.krakow.pl)


:: cofnij :: do góry ::
(c) 2002-2004 by Stowarzyszenie Twórców Kazimierz.com
Stronę zaprogramowali
mtq & mikolaj
Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów z witryny bez zgody autorów zabronione