W kwietniu w Galerii Szalom zaprezentuje swe prace Eugeniusz Molski na wystawie "...ESTERA, RUTH, ICCHAK, BER..."
Otwarcie wystawy 3 kwietnia o 18.00.
Wystawa zorganizowana w 60 rocznicę likwidacji getta krakowskiego.
Aneta i Karol Kuberscy
Galeria Szalom
ul. Józefa 16
31-056 Kraków
tel. 012 292 32 70, 430 65 05
e-mail: artszalom@poczta.wp.pl
www.kazimierz.com/artszalom
ESTERA, RUTH, BER,ICHAK...
Imiona zamknięte w ceramicznym tworzywie przypominają nieobecnych. Smukłe dziewczyny, twarze w zastygłym smutku niosą swoje tajemnice w czas przeszły dokonany. Ta wystawa to autorefleksja nad światem, którego nie ma, choć obecny w pamięci, śladach, na murze, kamieniu.
I smutek masz w oku
|
Przeczucie
|
Ahaswer
|
Byłem
|
Trzy "przestrzenie" Galerii Szalom na krakowskim Kazimierzu wypełniają na
wystawie "ESTERA, RUTH, ICCHAK, BER..." prace plastyczne mojego autorstwa. Te trzy "przestrzenie" to: sala ekspozycji zmiennych galerii, sień obok i patio w podwórcu w głębi. Każda przestrzeń to nieco odmienne światy artystyczne. üącznikiem jest tworzywo ceramiczne lub malarstwo i tematyka prac.
Prace ceramiczne i malarskie powstały na przestrzeni kilkunastu lat. Pewne motywy, klimat wpisują się w kontekst szeroko rozumianej tematyki żydowskiej. Prace nie są rekonstrukcją zdarzeń. Nie przedstawiają konkretnych postaci, faktów. Licencia poetica stoi u podstaw realizacji zamysłu, ale też nawiązanie do zauroczeń literaturą (Singer, Kosiński, Kamińska), motywami z macew (kirkutów: praskiego Josefowa, katalońskiej Gierony, Wiśnicza, Sanoka), twórczością malarską M. Gottlieba.
Próba zbliżenia się do nieznanego tajemniczego, ale nie obcego - obecna w białych twarzach smutnych kobiet nuta nostalgii. W głowach mężczyzn niosących swoje światy w spękanych tablicach, wypłowiałych płótnach. Grupa "okruchów" - kameralnych prac jak stare fotografie, wątki gdzie widoczny lub wyczuwalny nastrój przemijania, nieodwracalności zdarzeń, losów... A przede wszystkim kreacja na miarę wrażliwości i umiejętności autora wystawy, próba odpowiedzi na zadawane sobie pytanie... dlaczego?
...a czas w chwastach zagubiony
pajęczynę będzie plótł w szarej próżni
między czasem zaginionym
między czasem narodzonych...
E. Rejzman "W dalekie stulecie"
Zapraszam w podróż do przeszłości. Mam nadzieję, że 141 wystawa indywidualna dostarczy obecnym na niej refleksji, wzruszeń, zachęci do głębszego poznania fascynującego, choć zapominanego świata.
Molski
Eugeniusz Molski
Urodzony w 1942 r. w Bagienicach (Mazowsze). Edukacja w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie i Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom w 1969 r. - specjalizacje: malarstwo architektoniczne i ceramika. Od 1969 r. pracuje w Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Uprawia malarstwo ścienne, ceramikę i rześbę ceramiczną.
Artysta prace swe prezentował na licznych wystawach indywidualnych w Polsce (m. in. Wrocław, Tarnów, Kraków, Słupsk, Dębica, Mielec, Toruń, Biała Podlaska, Miechów, Bochnia, Zakopane, Myślenice) i za granicą (m. in. Budapeszt, Praga, Bratysława, Trencin, Finlandia - Kuopio, Joensu, Kajani). Uczestniczył w zbiorowych wystawach zagranicznych, m.in. w Sztokholmie, Düsseldorfie, Frechen, Norymberdze, Bratysławie, Kijowie, Faenzie, Kecskemet, Hradec Kralowe, Erkrath.
Laureat wielu wyróżnień i nagród. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i muzealnych w kraju i za granicą.
"...Molski jest artystą znanym i uznanym nie tylko w kraju, ale także w Europie. W jego twórczości zaskakuje najbardziej sposób artystycznego myślenia. On jak mało kto potrafi przetransportować w dzieło sztuki swą wiedzę o artystycznym dorobku pokoleń. Jest człowiekiem myślącym, bywałym w świecie, wykształconym, bystrym obserwatorem. Wiedzę o życiu, ludziach, świecie, a także o sztuce potrafi wykorzystać w swej twórczości. Stąd w jego obrazach czy rześbach tak wiele zaskakujących elementów, zarówno formalnych, jak i materialnych.
Tworząc wykorzystuje wszystko, co ma pod ręką. W jego dziełach wszystko jest przemieszane, tak jak w życiu. One bowiem powstają na gorąco, pod wrażeniem chwili, w wyniku fascynacji i przeżycia. Stąd też, zwłaszcza w obrazach, tak wiele jest elementów dodatkowych: zdjęć, materiałów, wycinków z gazet, cytatów, części zużytych przedmiotów. Wszystkie one jednak współgrają z treścią i formą całości, wyrażają określone znaczenia, są istotną częścią tak skomplikowanego kolażu odzwierciedlającego artystyczną rzeczywistość w chwili jego powstania. Są to swoiste opowieści zarówno o życiu, jak i tworzeniu, a także o artystycznych marzeniach twórcy o idealnym świecie. Artysta lubi tworzyć serie będące jego opowieścią plastyczną o konkretnej sprawie lub historiach.(...) Bujność wyobraśni twórcy jak również aktywność powodują, że twórczość ta jest niezwykle bogata..."
Fragment recenzji Ryszarda Lisa
|