Kazimierz.com
Dziś jest
Podyskutuj na
Facebooku

























Kazimierz.com  >   Galerie  >  Szalom estera

W kwietniu w Galerii Szalom zaprezentuje swe prace Eugeniusz Molski na wystawie "...ESTERA, RUTH, ICCHAK, BER..."
Otwarcie wystawy 3 kwietnia o 18.00.
Wystawa zorganizowana w 60 rocznicę likwidacji getta krakowskiego.

Aneta i Karol Kuberscy
Galeria Szalom
ul. Józefa 16
31-056 Kraków
tel. 012 292 32 70, 430 65 05
e-mail: artszalom@poczta.wp.pl
www.kazimierz.com/artszalom


ESTERA, RUTH, BER,ICHAK...
Imiona zamknięte w ceramicznym tworzywie przypominają nieobecnych. Smukłe dziewczyny, twarze w zastygłym smutku niosą swoje tajemnice w czas przeszły dokonany. Ta wystawa to autorefleksja nad światem, którego nie ma, choć obecny w pamięci, śladach, na murze, kamieniu.


I smutek masz w oku

Przeczucie

Ahaswer

Byłem

Trzy "przestrzenie" Galerii Szalom na krakowskim Kazimierzu wypełniają na wystawie "ESTERA, RUTH, ICCHAK, BER..." prace plastyczne mojego autorstwa. Te trzy "przestrzenie" to: sala ekspozycji zmiennych galerii, sień obok i patio w podwórcu w głębi. Każda przestrzeń to nieco odmienne światy artystyczne. üącznikiem jest tworzywo ceramiczne lub malarstwo i tematyka prac.
Prace ceramiczne i malarskie powstały na przestrzeni kilkunastu lat. Pewne motywy, klimat wpisują się w kontekst szeroko rozumianej tematyki żydowskiej. Prace nie są rekonstrukcją zdarzeń. Nie przedstawiają konkretnych postaci, faktów. Licencia poetica stoi u podstaw realizacji zamysłu, ale też nawiązanie do zauroczeń literaturą (Singer, Kosiński, Kamińska), motywami z macew (kirkutów: praskiego Josefowa, katalońskiej Gierony, Wiśnicza, Sanoka), twórczością malarską M. Gottlieba.
Próba zbliżenia się do nieznanego tajemniczego, ale nie obcego - obecna w białych twarzach smutnych kobiet nuta nostalgii. W głowach mężczyzn niosących swoje światy w spękanych tablicach, wypłowiałych płótnach. Grupa "okruchów" - kameralnych prac jak stare fotografie, wątki gdzie widoczny lub wyczuwalny nastrój przemijania, nieodwracalności zdarzeń, losów... A przede wszystkim kreacja na miarę wrażliwości i umiejętności autora wystawy, próba odpowiedzi na zadawane sobie pytanie... dlaczego?

...a czas w chwastach zagubiony
pajęczynę będzie plótł w szarej próżni
między czasem zaginionym
między czasem narodzonych...

E. Rejzman "W dalekie stulecie"

Zapraszam w podróż do przeszłości. Mam nadzieję, że 141 wystawa indywidualna dostarczy obecnym na niej refleksji, wzruszeń, zachęci do głębszego poznania fascynującego, choć zapominanego świata.


Molski


Eugeniusz Molski

Urodzony w 1942 r. w Bagienicach (Mazowsze). Edukacja w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie i Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom w 1969 r. - specjalizacje: malarstwo architektoniczne i ceramika. Od 1969 r. pracuje w Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Uprawia malarstwo ścienne, ceramikę i rześbę ceramiczną.

Artysta prace swe prezentował na licznych wystawach indywidualnych w Polsce (m. in. Wrocław, Tarnów, Kraków, Słupsk, Dębica, Mielec, Toruń, Biała Podlaska, Miechów, Bochnia, Zakopane, Myślenice) i za granicą (m. in. Budapeszt, Praga, Bratysława, Trencin, Finlandia - Kuopio, Joensu, Kajani). Uczestniczył w zbiorowych wystawach zagranicznych, m.in. w Sztokholmie, Düsseldorfie, Frechen, Norymberdze, Bratysławie, Kijowie, Faenzie, Kecskemet, Hradec Kralowe, Erkrath.

Laureat wielu wyróżnień i nagród. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i muzealnych w kraju i za granicą.

"...Molski jest artystą znanym i uznanym nie tylko w kraju, ale także w Europie. W jego twórczości zaskakuje najbardziej sposób artystycznego myślenia. On jak mało kto potrafi przetransportować w dzieło sztuki swą wiedzę o artystycznym dorobku pokoleń. Jest człowiekiem myślącym, bywałym w świecie, wykształconym, bystrym obserwatorem. Wiedzę o życiu, ludziach, świecie, a także o sztuce potrafi wykorzystać w swej twórczości. Stąd w jego obrazach czy rześbach tak wiele zaskakujących elementów, zarówno formalnych, jak i materialnych.
Tworząc wykorzystuje wszystko, co ma pod ręką. W jego dziełach wszystko jest przemieszane, tak jak w życiu. One bowiem powstają na gorąco, pod wrażeniem chwili, w wyniku fascynacji i przeżycia. Stąd też, zwłaszcza w obrazach, tak wiele jest elementów dodatkowych: zdjęć, materiałów, wycinków z gazet, cytatów, części zużytych przedmiotów. Wszystkie one jednak współgrają z treścią i formą całości, wyrażają określone znaczenia, są istotną częścią tak skomplikowanego kolażu odzwierciedlającego artystyczną rzeczywistość w chwili jego powstania. Są to swoiste opowieści zarówno o życiu, jak i tworzeniu, a także o artystycznych marzeniach twórcy o idealnym świecie. Artysta lubi tworzyć serie będące jego opowieścią plastyczną o konkretnej sprawie lub historiach.(...) Bujność wyobraśni twórcy jak również aktywność powodują, że twórczość ta jest niezwykle bogata..."


Fragment recenzji Ryszarda Lisa



Blog

Posłuchaj mp3

Karol


Serwisy specjalne

 

 

 

 

 

 

Jerzy Panek

Nasze miasto, tamte czasy

Kazimierska architektura w malarstwie

Kazimierz Machowina

Artykuły (archiwum)

Bulwary pod zabudowę

Plac Nowy - jaki będzie?

Plac Wolnica - konkurs

Mój Kazimierz

Słowniczek pojęć spotykanych często na Kazimierzu

Krwawa linia

Linki

Dzielnicowi patrioci

Centrum Badań Holokaustu

Galeria Otwarta Pracownia (www.otwartapracownia.com)

Galeria Szalom (www.galeriaszalom.com)

krakoff.info (www.krakoff.info)

e-krakow (www.e-krakow.com)

Krakowskie knajpy (www.knajpy.krakow.pl)

Galeria Raven (www.raven.krakow.pl)


:: cofnij :: do góry ::
(c) 2002-2004 by Stowarzyszenie Twórców Kazimierz.com
Stronę zaprogramowali
mtq & mikolaj
Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów z witryny bez zgody autorów zabronione