Forma organizacyjna biura
1. Sposób funkcjonowania
Biuro funkcjonowałoby jako jednostka miejska lub jako stowarzyszenie kulturalne z Miastem jako partnerem. Zasadniczy trzon Biura tworzyliby społeczni entuzjaści dzielnicy będący w stanie realizować zadania przyjęte przez Biuro. Konieczne jest jednak formalne zobowiązanie do współpracy, w celu zapewnienia ciągłości i rzetelno?ci prowadzonych działań. Niezbędny jest lider - konieczne, aby była to osoba związana z Kazimierzem pochodzeniem, miejscem zamieszkania itp. znająca kazimierskie realia. W chwili obecnej byłby to jeden etat bez ponoszenia kosztów. Wystarczyłoby "przesunięcie" z innego etatu Urzędu Miasta osoby o stosownych kompetencjach . Możliwe jest też przeprowadzenie w UMK wewnętrznego konkursu na lidera Biura Kazimierz - nie może to być jednak ktoś mający jednocześnie inne obowiązki. Lider byłby jedyną osobą dostępną w biurze przez 8 godzin. Wszyscy pozostali przychodziliby tu dla wykonania określonych zadań, spotkań itp.
2. Lokal i wyposażenie
Pomieszczenia przy ulicy Józefa 7, gdzie w tej chwili uruchomiono informację turystyczną spełniają warunki dla funkcjonowania Biura. Jednocześnie proponuje się umieścić punkt informacji turystycznej w galerii Szalom (bez konieczności opłacania etatu), która i tak pełni te funkcje i zgadza się na takie rozwiązanie - a urzędników tu pracujących ( lub jednego z nich) przenieść na ulicę Powstania Warszawskiego do obsługi mieszkańców.
Konieczne wyposażenie jest zabezpieczone po poprzednim Biurze.
3. Sposób realizacji zadań
Urząd Miasta - to jest stosowne jego wydziały zobowiązane byłyby do przekazywania wszelkich informacji i dokumentów ( kopie) związanych z zadaniami Biura w sposób formalny (wg rozdzielnika). Osoby współpracujące z Biurem dokonałyby między sobą podziału obowiązków zgodnie ze swoimi umiejętno?ciami, kompetencjami i możliwościami zaangażowania się w realizację konkretnych zadań. Biuro wchodziłoby w skład zespołu zadaniowego powołanego do realizacji projektu miejskiego pn. "Rewitalizacja obszaru krakowskiego Kazimierza". Skupiałoby w jednym miejscu wszystkie informacje o sprawach dotyczących projektu rewitalizacji Kazimierza, którymi zajmą się poszczególne wydziały Urzędu Miasta. Działania Biura mia?yby dwa zasadnicze kierunki:
- dialog ze społecznością lokalną na temat kształtu dzielnicy w kontekście projektu rewitalizacji
- lokalne centrum obsługi inwestora - skupienie danych o stanie własnościowym, możliwościach inwestowania, koniecznych uzgodnieniach itp. Możliwe jest pełnienie roli pilotażu i współdziałanie przy nadzorze inwestycji w dzielnicy - jeśli otrzyma takie kompetencje.
4. Finansowanie
Biuro musi mieć ustalony budżet. Początkowo - bez dodatkowych kosztów. Lokal przy ul. Józefa 7 należy do Miasta. Etat lidera - przesunięcie z innego etatu. W miarę realizacji zadań biuro musi ustalić budżet w zależności od środków na projekt rewitalizacji i tempa postępu prac. Prawdopodobnie w późniejszym okresie możliwe jest finansowanie go ze środków unijnych lub przekształcenie w taka formę organizacyjną, która pozwalałaby występować o fundusze z innych organizacji lub nawet zarabiać na siebie.
|