Kazimierz.com
Dziś jest
Podyskutuj na
Facebooku

Kazimierz.com  >   Artykuły  >  Minelo 60 lat

Spacer po Kazimierzu... minęło 60 lat.

Pod koniec XV w. Jan Olbracht nakazał przenieść do Kazimierza ludność żydowską, co było historycznym momentem oficjalnego utworzenia we wschodniej części miasta dzielnicy żydowskiej. Do dziś Kazimierz uznawany jest za dzielnicę w , której nigdy nie zapomni się o kulturze żydowskiej, a w ostatnich dniach szczególnie pamięta się o tych, którzy byli masowo mordowani w Obozie Koncentracyjnym Auschwitz - Birkenau...


...W czwartek wieczorem, gdy cała Polska zwrócona była w stronę Oświęcimia wybrałem się na "spacer z aparatem fotograficznym" po Kazimierzu, by zobaczyć czy dzieje się tam coś upamiętniającego 60-rocznicę wyzwolenia Obozu Auschwitz - Birkenau.
Już od poniedziałku 24 stycznia odbywały się wykłady dotyczące tego wydarzenia, na przykład: w Muzeum Galicja odbył się wykład Jaime Ashwortha, dotyczący Holocaustu, wykład Artura Szyndlera dotyczący przedwojennej społeczności żydowskiej, również Centrum Kultury Żydowskiej Judaica organizowało spotkania i prelekcje, ale w czwartek nic takiego się nie działo, Kazimierz był tego wieczoru taki jak zawsze.
Te same mury synagogi pamiętające historię, ta sama dość opustoszała zimą ulica Szeroka, te same urocze knajpki, ludzie pijący w nich lampkę wina i spotkany przez mnie fotograf starający się uwiecznić na kliszy magiczny klimat tej dzielnicy.
Pomimo tego, że nic nie działo się na Kazimierzu tego wieczoru, serca i dusze ludzi związanych z Kazimierzem, kulturą żydowską, ale pewnie i serca wszystkich Polaków wypełnione były żalem i pamięcią o tych, których życie przeminęło za szybko przez bestialstwo innych.

Pokornie spuszczam głowę w hołdzie ofiarom Holocaustu i wyrażam życzenie, by historia już nigdy nie opowiedziała nam czegoś równie strasznego jak to co kiedyś wydarzyło się w Oświęcimiu i Brzezince.

Andrzej Straupisz
Styczeń 2005
Blog

Posłuchaj mp3

Karol


Serwisy specjalne

 

 

 

 

 

 

Jerzy Panek

Nasze miasto, tamte czasy

Kazimierska architektura w malarstwie

Kazimierz Machowina

Artykuły (archiwum)

Bulwary pod zabudowę

Plac Nowy - jaki będzie?

Plac Wolnica - konkurs

Mój Kazimierz

Słowniczek pojęć spotykanych często na Kazimierzu

Krwawa linia

Linki

Dzielnicowi patrioci

Centrum Badań Holokaustu

Galeria Otwarta Pracownia (www.otwartapracownia.com)

Galeria Szalom (www.galeriaszalom.com)

krakoff.info (www.krakoff.info)

e-krakow (www.e-krakow.com)

Krakowskie knajpy (www.knajpy.krakow.pl)

Galeria Raven (www.raven.krakow.pl)


:: cofnij :: do góry ::
(c) 2002-2004 by Stowarzyszenie Twórców Kazimierz.com
Stronę zaprogramowali
mtq & mikolaj
Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów z witryny bez zgody autorów zabronione