Kazimierz.com
Dziś jest
Podyskutuj na
Facebooku

Kazimierz.com  >  Komentarze

6 / 3 / 2011

MARSZ PAMIĘCI 20113 marca 1941 roku w krakowskiej dzielnicy Podgórze Niemcy utworzyli getto żydowskie, do którego przesiedlono ponad 16 tysięcy żydowskich obywateli Krakowa. Pod koniec roku zamknięto w getcie kolejnych kilka tysięcy Żydów z okolicznych miast i miasteczek. W ciągu roku 1942 zorganizowano w getcie kilka akcji wysiedleńczych, podczas których większość mieszkańców getta wywieziona została głównie do obozu zagłady w Bełżcu, ale ostateczna akcja likwidacyjna getta rozpoczęła się 13 i 14 marca 1943 roku. 6 tysięcy mieszkańców przesiedlonych zostało do obozu koncentracyjnego w Płaszowie, 2 tysiące do Auschwitz-Birkenau, a około 1 000 osób zostało zamordowanych na Umschlagplatzu getta – dzisiejszym Placu Bohaterów Getta.
Od wielu już lat w rocznicę likwidacji getta na placu Bohaterów Getta gromadzą się mieszkańcy Krakowa, a ostatnio coraz więcej gości z innych miast, a nawet z zagranicy, aby w Marszu Pamięci przejść na teren dawnego obozu w Płaszowie – pokonując dystans, który dla wielu jego mieszkańców był drogą na śmierć. Pokazujemy w ten sposób naszą pamięć o zgładzonej jednej czwartej mieszkańców naszego miasta, którzy przez wiele lat współtworzyli nasze miasto, jego bogactwo kulturowe, duchowe i religijne.
Marsz Pamięci ma więc na celu nie tylko upamiętnienie ofiar terroru hitlerowskiego, ale też przywrócenie pamięci o ponad 700-letniej obecności Żydów w Krakowie, zakończonej w tak tragiczny sposób i do tego przez dziesięciolecia – zapomnianej.
Uczestnicy Marszu gromadzą się na Placu Bohaterów Getta przed Muzeum Pamięci - Apteka pod Orłem, gdzie odbywa się część oficjalna Marszu. Następnie przechodzimy ulicami Podgórza – Limanowskiego, Wielicką i Jerozolimską – na teren byłego obozu KL Płaszów – tą samą drogą, która dla wielu mieszkańców getta była drogą na śmierć. Podczas Marszu odbywają się dwie ceremonie upamiętniające pomordowanych Żydów: pierwsza przy ulicy Limanowskiego, przy pozostałościach murów getta oraz przy pomniku na terenie byłego obozu w Płaszowie.
Tegoroczny Marsz, podobnie jak w poprzednich latach, odbywa się pod honorowym patronatem: Stanisława Kracika – Wojewody Małopolskiego, Marka Sowy – Marszałka Województwa Małopolskiego, Jacka Majchrowskiego – Prezydenta Miasta Krakowa oraz Tadeusza Jakubowicza – Prezesa Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie.
Po zakończeniu Marszu, około godziny 13.45 dla uczestników Marszu podstawiony będzie bezpłatny autobus (przystanek Makowa w kierunku Ronda Matecznego), który przewiezie uczestników na Plac Bohaterów Getta.

Organizatorem Marszu jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Zydowskiej w Krakowie (www.jewishfestival.pl). Marsz jest finansowany ze środków Kancelarii Prezydenta Miasta Krakowa.

013y
Blog

Posłuchaj mp3

Karol


Serwisy specjalne

 

 

 

 

 

 

Jerzy Panek

Nasze miasto, tamte czasy

Kazimierska architektura w malarstwie

Kazimierz Machowina

Artykuły (archiwum)

Bulwary pod zabudowę

Plac Nowy - jaki będzie?

Plac Wolnica - konkurs

Mój Kazimierz

Słowniczek pojęć spotykanych często na Kazimierzu

Krwawa linia

Linki

Dzielnicowi patrioci

Centrum Badań Holokaustu

Galeria Otwarta Pracownia (www.otwartapracownia.com)

Galeria Szalom (www.galeriaszalom.com)

krakoff.info (www.krakoff.info)

e-krakow (www.e-krakow.com)

Krakowskie knajpy (www.knajpy.krakow.pl)

Galeria Raven (www.raven.krakow.pl)


:: cofnij :: do góry ::
(c) 2002-2004 by Stowarzyszenie Twórców Kazimierz.com
Stronę zaprogramowali
mtq & mikolaj
Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów z witryny bez zgody autorów zabronione