Kazimierz.com
Dziś jest
Podyskutuj na
Facebooku

Kazimierz.com  >  Komentarze

30 / 12 / 2008

ŚWIAT PRZED KATASTROFĄ – wystawa

Sporo osób pamięta zapewne wystawę przygotowaną przez Międzynarodowe Centrum Kultury „Świat przed katastrofą. Żydzi krakowscy w dwudziestoleciu międzywojennym” - która była prezentowana w Galerii MCK w lecie 2007 r. i cieszyła się w Krakowie ogromnym zainteresowaniem (17 tys. zwiedzających w ciągu 4 miesięcy!). Wiosną ekspozycję pokazało Archiwum Miejskie (Norishalle) w Norymberdze, gdzie zyskała uznanie niemieckiej publiczności i mediów. Od 21 grudnia wystawa prezentowana jest w ramach Roku Polskiego w Izraelu w MENACHEM BEGIN HERITAGE CENTER w Jerozolimie, gdzie jest jednym z wydarzeń trwającego Roku Polskiego w Izraelu. Izrael to wyjątkowe miejsce wystawiennicze – przecież świat przedwojennego Krakowa ukształtował charaktery wielu budowniczych tego państwa.
Zwiedzający wystawę w Jerozolimie to nie tylko osoby, które Polskę i Kraków dobrze pamiętają z lat międzywojennych, ale także współczesnych. W sposób szczególny jest ona skierowana do tych mieszkańców Izraela, którzy w Krakowie nigdy nie byli, a o Polsce wiedzą niewiele. Stąd też temat wykładu „Kraków doświadczenie XX wieku”, który prof. Jacek Purchla wygłosił podczas otwarcia, które swoją obecnością zaszczycili m.in.: Agnieszka Magdziak-Miszewska – Ambasador RP w Izraelu, Dawid Reiser – Prezydent Związku Krakowian w Izraelu, a także doskonale znany Polakom prof. Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce. Gospodarzem wieczoru był Herzel Makov – Przewodniczący MENACHEM BEGIN HERITAGE CENTER (Centrum Spuścizny Menachema Begina), interdyscyplinarnej instytucji kultury, w której wystawa jest eksponowana.

„To dla nas bardzo ważna wystawa – powiedziała tuż po otwarciu Lili Haber, prezes Związku Krakowian w Izraelu – przede wszystkim dlatego, że opowiada o życiu, a nie o zagładzie, że przypomina czas wspólnego mieszkania Polaków i Żydów w Krakowie, czas wspólnego budowania. Ekspozycja pokazuje, jak różnorodna i bogata była wielowiekowa obecność Żydów w Polsce, przypomina ważne fakty, ale mówi też o codzienności. Do tej pory tu w Izraelu mówiliśmy o polskich miastach głównie w kontekście Holocaustu. Dla nas wszystkich bardzo interesujący był więc wykład profesora Purchli, który opowiadał o Krakowie szerzej niż tylko o żydowskiej historii tego niezwykłego miejsca. Myślę, że to dlatego wzruszeni na wernisażu byli nie tylko dawni mieszkańcy Krakowa, ale także ci wszyscy, którzy mają jakieś polskie korzenie, bo ten wieczór pobudził do dobrych wspomnień. Cieszę się bardzo, że wśród ponad 300 osób obecnych na otwarciu wystawy było wielu bardzo młodych ludzi, chciałabym, żeby patrzyli na Kraków nie tylko przez pryzmat Holocaustu.”

013y
Blog

Posłuchaj mp3

Karol


Serwisy specjalne

 

 

 

 

 

 

Jerzy Panek

Nasze miasto, tamte czasy

Kazimierska architektura w malarstwie

Kazimierz Machowina

Artykuły (archiwum)

Bulwary pod zabudowę

Plac Nowy - jaki będzie?

Plac Wolnica - konkurs

Mój Kazimierz

Słowniczek pojęć spotykanych często na Kazimierzu

Krwawa linia

Linki

Dzielnicowi patrioci

Centrum Badań Holokaustu

Galeria Otwarta Pracownia (www.otwartapracownia.com)

Galeria Szalom (www.galeriaszalom.com)

krakoff.info (www.krakoff.info)

e-krakow (www.e-krakow.com)

Krakowskie knajpy (www.knajpy.krakow.pl)

Galeria Raven (www.raven.krakow.pl)


:: cofnij :: do góry ::
(c) 2002-2004 by Stowarzyszenie Twórców Kazimierz.com
Stronę zaprogramowali
mtq & mikolaj
Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów z witryny bez zgody autorów zabronione