Kazimierz.com
Dziś jest
Podyskutuj na
Facebooku

Kazimierz.com  >  Komentarze

9 / 7 / 2008

Najdroższa działka na Kazimierzu ?Jedna z najbardziej eksponowanych działek w sercu Kazimierza zostanie zagospodarowana.
Na majowym posiedzeniu Rada Dzielnicy I pozytywnie zaopiniowała wniosek o ustalenie warunków zabudowy obiektu, którego pełna, urzędowa nazwa brzmi: ” Budowa budynku mieszkalnego, wielorodzinnego z usługami i garażami na parterze na działce nr 91 obr.13 jedn. ewid. Śródmieście oraz wjazdem z działki nr 114 obr. 13 jedn. ewid. Śródmieście przy ul. Estery w Krakowie.” Chodzi o teren położony przy ulicy Estery, graniczący z Placem Nowym (od północy)i budynkiem stacji transformatorowej (od południa). W chwili obecnej jest to zabetonowany plac na którym stoją zadaszone stragany. W dzień powszedni funkcjonuje tu pchli targ, w niedzielę teren wchodzi w skład „niedzielnego handlowania na Żydzie”. Nieruchomość jest własnością Skarbu Państwa, natomiast wnioskodawcą jest...Gmina Miejska Kraków. Nie należy oczywiście liczyć, że Gmina zamierza bawić się w inwestora. Teren z wydanymi warunkami zabudowy jest ze po prostu droższy niż bez nich, gdyż daje pewność, że budować tu można. Jaka zabudowa jest przewidziana?
Jak pisze wnioskodawca (czyli Gmina) działkę proponuje się niemal w całości zabudować budynkiem, który swą formą i gabarytem nawiązuje do zabudowy sąsiedniej. Projektuje się budynek mieszkalny o 3 kondygnacjach nadziemnych oraz mieszkalnym (a jakże!) poddaszu. Na parterze przewidziano lokal usługowy (to w części przylegającej do Placu Nowego) oraz garaże (z wjazdem od ulicy Estery). Przewidziano dwuspadowy dach z lukarnami. Kluczowe gabaryty wynoszą: wysokość budynku do kalenicy – 15,0 m, wysokość do gzymsu – 11,0 m, szerokość elewacji wschodniej (czyli od Estery) – 36,0 m. Na I i II piętrze oraz poddaszu przewiduje się mieszkania – te najwyżej położone jako dwupoziomowe. We wniosku podano 8 mieszkań oraz 8 garaży. W ten sposób południowa pierzeja Placu Nowego zostanie wreszcie domknięta. Stragany oczywiście zostaną zlikwidowane. Pytanie za 100 punktów: czy jest już na to kupiec, jak na bloki przy Bulwarze Inflanckim parę lat temu czy jeszcze nie? Ktoś wie?

Ul. Estery - 1982 r.,
fot. Jan Skapski
Ten sam teren - obecnie

013y
Blog

Posłuchaj mp3

Karol


Serwisy specjalne

 

 

 

 

 

 

Jerzy Panek

Nasze miasto, tamte czasy

Kazimierska architektura w malarstwie

Kazimierz Machowina

Artykuły (archiwum)

Bulwary pod zabudowę

Plac Nowy - jaki będzie?

Plac Wolnica - konkurs

Mój Kazimierz

Słowniczek pojęć spotykanych często na Kazimierzu

Krwawa linia

Linki

Dzielnicowi patrioci

Centrum Badań Holokaustu

Galeria Otwarta Pracownia (www.otwartapracownia.com)

Galeria Szalom (www.galeriaszalom.com)

krakoff.info (www.krakoff.info)

e-krakow (www.e-krakow.com)

Krakowskie knajpy (www.knajpy.krakow.pl)

Galeria Raven (www.raven.krakow.pl)


:: cofnij :: do góry ::
(c) 2002-2004 by Stowarzyszenie Twórców Kazimierz.com
Stronę zaprogramowali
mtq & mikolaj
Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów z witryny bez zgody autorów zabronione