Kazimierz.com
Dziś jest
Podyskutuj na
Facebooku

Kazimierz.com  >  Komentarze

26 / 6 / 2007

FESTIWALOWA ŚRODA

W przedwojennym Opatowie nazywali go Majer Lipiec. Swoje wspomnienia z tamtych lat Mayer Kirshenblatt przelewa na płótno. W środę o 14.00 w Synagodze Kupa, razem ze swoją córką Barbarą Kirshenblatt-Gimblett zaprezentuje te obrazy. Dzięki nim można będzie powędrować do przedwojennego sztetla, zobaczyć jak wyglądało codzienne życie. Ten niecodzienny dwugłos pozwoli lepiej zrozumieć mechanizmy rządzące Społecznością żydowską przedwojennego sztetla, a o życiu współczesnych ortodoksyjnych kobiet żydowskich opowie o godzinie 16.00 (również w Synagodze Kupa) Blima Miller - żona Kantora Benziona Millera.

Również z głębokiej tradycji żydowskiej ortodoksji czerpie genialny saksofonista GREG WALL. Uznany i ceniony muzyk, a od niedawna również rabin, w awangardowy sposób interpretuje teksty Starotestamentowe, budując przestrzeń ponad czasem, a jednocześnie łącząc czas proroków ze współczesnością. Jest to jeden z tych koncertów tegorocznego Festiwalu, którego opuścić nie można (Synagoga Tempel, godz. 22.00).

Tradycja aszkenazyjska i sefardyjska krzyżują się raczej nieczęsto, ale sprzyjają temu okazje takie, jak krakowski Festiwal Kultury Żydowskiej. Theodore Bikel, żydowski bard ze Stanów Zjednoczonych i Kantor Alberto Mizrahi, sefardyjski tenor urodzony w Grecji zaprezentują koncert pieśni w jidysz i ladino, ale też po hebrajsku i grecku. Nasza Pieśń zabrzmi w Synagodze Tempel w środę o 19.00.

A o 21.00 w Alchemii na scenie zasiądzie punkowo-folkowy Malowany ptak Daniela Kahna. Czy będzie to równie skandalizujące, jak książka Jerzego Kosińskiego?????

ZAPRASZAMY!!!!


Szczegółowy program na środę: na stronie Festiwalu

013y
Blog

Posłuchaj mp3

Karol


Serwisy specjalne

 

 

 

 

 

 

Jerzy Panek

Nasze miasto, tamte czasy

Kazimierska architektura w malarstwie

Kazimierz Machowina

Artykuły (archiwum)

Bulwary pod zabudowę

Plac Nowy - jaki będzie?

Plac Wolnica - konkurs

Mój Kazimierz

Słowniczek pojęć spotykanych często na Kazimierzu

Krwawa linia

Linki

Dzielnicowi patrioci

Centrum Badań Holokaustu

Galeria Otwarta Pracownia (www.otwartapracownia.com)

Galeria Szalom (www.galeriaszalom.com)

krakoff.info (www.krakoff.info)

e-krakow (www.e-krakow.com)

Krakowskie knajpy (www.knajpy.krakow.pl)

Galeria Raven (www.raven.krakow.pl)


:: cofnij :: do góry ::
(c) 2002-2004 by Stowarzyszenie Twórców Kazimierz.com
Stronę zaprogramowali
mtq & mikolaj
Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów z witryny bez zgody autorów zabronione