Kazimierz.com
Dziś jest
Podyskutuj na
Facebooku

























Kazimierz.com  >  Komentarze

9 / 10 / 2004

Opiekunowie zabytków

Jak doniosły w zeszłym tygodniu krakowskie dzienniki, miejski konserwator zabytków tworzy właśnie sieć społecznych opiekunów zabytków. Mimo iż obowiązek dbania o zabytki należy przede wszystkim do gminy (zakres działania Wydziału Kultury i Dziedzictwa narodowego UMK – kompetencje Miejskiego Konserwatora Zabytków), służby miejskie tłumaczą, iż nie są w stanie dotrzeć do wszystkich zabytków, szczególnie tych, leżących na uboczu. Pozwalamy sobie więc przedstawić stan niektórych zabytków oraz działania inwestycyjne na Kazimierzu, które, mimo iż w centrum miasta, umykają uwadze miejskich służb konserwatorskich, a wojewódzki konserwator zabytków pozwala na zniszczenie zabytkowego układu urbanistycznego.

1. Ulica Szeroka 12 – już obszernie przez prasę opisana. Pierzeję ulicy tworzyły w tym miejscu 2-3 kondygnacyjne kamieniczki. Pozwolenie na nadbudowę wydał Wydział Architektury i Urbanistyki UMK bez ważnego wzizt (zostało unieważnione przez SKO w 2002 roku). Jakby tego było mało w 2004 roku wydano zezwolenie pozwalające na podwyższenie budynku o jeszcze jedno piętro (dalej bez ważnego wzizt). Nieoficjalnie wiadomo, że poprawność zawiadomień urzędowych „w sprawie” budziła wątpliwości. Podwyższony o kilka kondygnacji budynek dewastuje układ urbanistyczny.
Autora projektu na tablicy informacyjnej brak. Dokumentacja zdjęciowa w artykule „City na Szerokiej”.

2. Ulica Szeroka 31 – widok od Lewkowa oraz pierzeja od Szerokiej przed wyburzeniem. Będzie wieżowiec, czy nie?



3. Ulica Kupa 12 – na łamach prasy budynek gościł rok temu. U nas też. Powtarzać się nie będziemy, a zamiast komentarza- zdjęcia. Jak było rok temu i jak jest dziś. Informacja dodatkowa- podobny obiekt będzie przy Kupa 6. W środku na razie dziura.




4. Ulica Józefa 6 – tu coś się dzieje, ale co? Duże prawdopodobieństwo że wpisany do rejestru zabytków ( sąsiedni budynek pod ochroną konserwatorską, z elementami XV i XVI wieku). Mieszkania w trakcie sprzedaży.
www.marko.krakow.pl Tablicy informacyjnej brak. Więc jak z tym pozwoleniem?



5.Ulica Trynitarska – budynek mieszkalny w budowie. Jaka wysokość – nie wiadomo. Pozostaje mieć nadzieję, że inwestor nie przesadzi, jak w przypadku ulicy Kupa. Co zresztą niebawem można będzie można sprawdzić, bo prace postępują

6. Ulica Skawińska 13 – tu na razie nic się nie dzieje. Ale droga do modernizacji stoi otworem. Chcemy bez modernizacji – proszę bardzo. Chcemy nowocześnie -nie ma problemu
www.alstar.com.pl


7. Ulica Miodowa – tu jednak wieżowiec nie powstał, choć akurat ze względu na wysoką zabudowę wzbudzałby mniej protestów.


Powyższe przykłady to tylko fragment inwestycyjnego boomu na Kazimierzu. Naszą listę postaramy się sukcesywnie aktualizować. Trend jednak jest wyraźny – zdążyć przed zaistnieniem planów miejscowych, które być może ograniczą radosną architektoniczną twórczość.

013y




Blog

Posłuchaj mp3

Karol


Serwisy specjalne

 

 

 

 

 

 

Jerzy Panek

Nasze miasto, tamte czasy

Kazimierska architektura w malarstwie

Kazimierz Machowina

Artykuły (archiwum)

Bulwary pod zabudowę

Plac Nowy - jaki będzie?

Plac Wolnica - konkurs

Mój Kazimierz

Słowniczek pojęć spotykanych często na Kazimierzu

Krwawa linia

Linki

Dzielnicowi patrioci

Centrum Badań Holokaustu

Galeria Otwarta Pracownia (www.otwartapracownia.com)

Galeria Szalom (www.galeriaszalom.com)

krakoff.info (www.krakoff.info)

e-krakow (www.e-krakow.com)

Krakowskie knajpy (www.knajpy.krakow.pl)

Galeria Raven (www.raven.krakow.pl)


:: cofnij :: do góry ::
(c) 2002-2004 by Stowarzyszenie Twórców Kazimierz.com
Stronę zaprogramowali
mtq & mikolaj
Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów z witryny bez zgody autorów zabronione