Kazimierz.com
Dziś jest
Podyskutuj na
Facebooku

Kazimierz.com  >  Komentarze

16 / 9 / 2004

City na Szerokiej

Spokojna i zaniedbana dzielnica jaką był jeszcze w latach osiemdziesiątych Kazimierz wyrasta nam na City. Na lokalną oczywiście miarę. Dzięki wysiłkowi i uporowi nowych inwestorów zdegradowana zabudowa nabiera iście europejskiego sznytu.

Tak było
Tak jest

Początkiem nowoczesności pewnie były odważne elewacje Xenona czy reklamowe freski przy ulicy Krakowskiej. Skoro plastyk miejski dał się przekonać, że świat idzie do przodu, rozpoczęto ofensywę. Przecieranie pełnych pułapek i meandrów dróg urzędowych, które należało pokonać, aby otrzymać pozwolenie na budowę na Kazimierzu, było wyzwaniem dla ludzi zdeterminowanych osiągnąć sukces i wprowadzić zapyziałych krakusów na szeroko otwarte europejskie salony. Trzeba przyznać, że w pokonywaniu tych trudów wydatnie pomagało przekonanie urzędników, że potencjalnego inwestora, w dodatku takiego, który nie upiera się przy powszechnej modzie na "zakwaryzowanie" obiektu, należy hołubić. Strefa ścisłej ochrony konserwatorskiej, fakt wpisania Kazimierza na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO przestaje być przeszkodą, a bywa tylko fanaberią, z którą przedsiębiorczy człowiek sobie poradzi.
Najnowszy kazimierski wieżowiec ulokowany jest przy Szerokiej 12. Budynek, należący do Fundacji Rodziny Nissenbaumów, doprowadzony przez właścicieli do ruiny, został w końcu sprzedany. Pod rządami obecnego właściciela prace nabrały tempa i rozmachu. Fundacja tłumaczyła swoją bezczynność uciążliwością wymogów konserwatorskich. Jak widać, obecny właściciel zdołał bez trudu przekonać służby konserwatorskie, że nadbudowanie trzech kondygnacji jest ze wszech miar słuszne. Mało tego, małopolski konserwator zabytków Jan Janczykowski uznał to nie tylko za dobre rozwiązanie, ale za cenną inicjatywę (wg Gazety Wyborczej z dn. 13.09.2004).
Argumentom p. Janczykowskiego przeczy otwarte na wiosnę przy ulicy Dajwór Muzeum Galicja. Też mogło nadbudować trzy piętra. A co z budynkiem Ariela na przykład? Z Szeroką 13? Nie mieli przymusu ekonomicznego budowania wzwyż?

Muzeum Galicja


Ariel

Obawiam się, że w tej sytuacji nawet zaistnienie planów miejscowych nie zagwarantuje ochrony Kazimierza. Zawsze będzie jakiś przymus. A patent jest prosty: nadbudowuje się budynek do najwyższego w kwartale. Później o taką sama nadbudowę występuje sąsiad. I gdzie tu zachowanie kompozycji urbanistycznej zabudowy zapisane w Strategii Rozwoju Krakowa oraz w przyjętym w 2003 roku Studium?
Przy ulicy Szerokiej 31 rozpoczęto budować kolejny budynek. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że będzie wyższy od poprzedniego o dwie kondygnacje.

Pierzeja przed 20 laty
Szeroka 31 obecnie


Zdjęcia z lat osiemdziesiątych z archiwum
Jana Skąpskiego - republika.pl/janskap//kazimierz82/index.htm

013y
Blog

Posłuchaj mp3

Karol


Serwisy specjalne

 

 

 

 

 

 

Jerzy Panek

Nasze miasto, tamte czasy

Kazimierska architektura w malarstwie

Kazimierz Machowina

Artykuły (archiwum)

Bulwary pod zabudowę

Plac Nowy - jaki będzie?

Plac Wolnica - konkurs

Mój Kazimierz

Słowniczek pojęć spotykanych często na Kazimierzu

Krwawa linia

Linki

Dzielnicowi patrioci

Centrum Badań Holokaustu

Galeria Otwarta Pracownia (www.otwartapracownia.com)

Galeria Szalom (www.galeriaszalom.com)

krakoff.info (www.krakoff.info)

e-krakow (www.e-krakow.com)

Krakowskie knajpy (www.knajpy.krakow.pl)

Galeria Raven (www.raven.krakow.pl)


:: cofnij :: do góry ::
(c) 2002-2004 by Stowarzyszenie Twórców Kazimierz.com
Stronę zaprogramowali
mtq & mikolaj
Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów z witryny bez zgody autorów zabronione