Kazimierz.com
Dziś jest
Podyskutuj na
Facebooku

Kazimierz.com  >  Komentarze

16 / 5 / 2004

IZRAEL W MALARSTWIE

W galerii Szalom otwarto w sobotę wystawę „Izrael w malarstwie”. Wystawa jest częścią programu Dni Izraela w Krakowie, zorganizowanych przez Stowarzyszenie Studentów „Gesher” działające przy Katedrze Judaistki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Prezentowane są trzydzieści dwie prace artystów współczesnych- członków Związku Malarzy i Rzeźbiarzy z Holonu.Inicjatorem wystawy jest znany już w Krakowie (m.in. z wystaw w Szalom) –malarz Itamar Siani. Członkowie Związku nie tylko wystawiają w swoim kraju i poza jego granicami, ale biorą udział w wydarzeniach społeczności Holonu, organizują pokazy charytatywne w szpitalach, prowadzą zajęcia plastyczne w szkołach, są jedną z najbardziej aktywnych organizacji artystycznych w Izraelu. Wystawa jest o tyle cenna, że rodzi nadzieje na współpracę umożliwiającą poznanie współczesnej sztuki Izraela – zupełnie u nas nieznanej. Na przełamanie stereotypu funkcjonującego w masowej wyobraźni ilekroć mowa o tzw. sztuce żydowskiej. Pokazane malarstwo – to pejzaże, rośliny, zwierzęta, różnorodność technik i form – jednym słowem to wszystko, co na świecie przez sztukę współczesną jest reprezentowane, a co u nas z Izraelem słabo się kojarzy. Można tylko mieć nadzieje, że zaproszenie, które skierował burmistrz Holonu- Moti Sasson oraz przewodniczący Związku do wzajemnej artystycznej wymiany zaowocuje wieloma wystawami.
Na wernisażu gościli także : Miriam Akawia – znana i lubiana w Krakowie pisarka i jednocześnie przewodnicząca Towarzystwa Polska-Izrael, prezes Gminy Wyznaniowej Żydowskiej – Tadeusz Jakubowicz oraz niejako wirtualnie prezydent Jacek Majchrowski, który przysłał list z gratulacjami dla wystawy oraz całej dziesięcioletniej działalności galerii Szalom. Był również – a jakże-czulent, serwowany przez zaprzyjaźnionego restauratora.
Niektóre z prac do obejrzenia w serwisie Szalom
Katalog z wystawy – do nabycia w galerii.

013y
Blog

Posłuchaj mp3

Karol


Serwisy specjalne

 

 

 

 

 

 

Jerzy Panek

Nasze miasto, tamte czasy

Kazimierska architektura w malarstwie

Kazimierz Machowina

Artykuły (archiwum)

Bulwary pod zabudowę

Plac Nowy - jaki będzie?

Plac Wolnica - konkurs

Mój Kazimierz

Słowniczek pojęć spotykanych często na Kazimierzu

Krwawa linia

Linki

Dzielnicowi patrioci

Centrum Badań Holokaustu

Galeria Otwarta Pracownia (www.otwartapracownia.com)

Galeria Szalom (www.galeriaszalom.com)

krakoff.info (www.krakoff.info)

e-krakow (www.e-krakow.com)

Krakowskie knajpy (www.knajpy.krakow.pl)

Galeria Raven (www.raven.krakow.pl)


:: cofnij :: do góry ::
(c) 2002-2004 by Stowarzyszenie Twórców Kazimierz.com
Stronę zaprogramowali
mtq & mikolaj
Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów z witryny bez zgody autorów zabronione