21 / 2 / 2013
| Piątkowy wernisaż
| Tym razem w Galerii OLYMPIA architekt wnętrz i stolarz-cieśla Janusz
Różański przedstawia „Piękny mebel”, jako sprzeciw wobec powszechnej brzydocie. Ale przecież tak nie było. Gdy Polska pojawiła się w 1925 roku na Światowej Wystawie w Paryżu, polska ekspozycja spotkała się z lawiną pochwał w prasie europejskiej. Dotyczyły one głównie kwestii skrystalizowania się polskiego stylu dekoracyjnego. W prasie francuskiej ekspozycję chwalono za "jednolitość", "przejrzystość", "dobry humor" i "fantazję".
Polacy zdobyli w Paryżu: 35 nagród Grand Prix (m.in. dla Józefa Czajkowskiego, Henryka Kuny, Zofii Stryjeńskiej, Władysława Skoczylasa, Józefa Mehoffera, Wojciecha Jastrzębowskiego, Warsztatów Krakowskich, szkół rzemiosła), 31 nagród Diplôme d'Honneur, 70 złotych medali, 56 medali srebrnych i 13 brązowych, w sumie aż 205 nagród, uzyskując tym samym czołowe miejsce wśród 22 państw europejskich i nawet Włosi musieli się pocieszyć tylko 76 nagrodami, głównie brązowymi medalami. Polskim organizatorom Europa zarzucała natomiast brak odpowiedniej oprawy promocyjnej, reklamy, folderów i objaśnień.
Janusz M. Różański przeciwstawia się takiej rzeczywistości. Pokazuje, iż można bez naśladowania modnych trendów i światowych projektantów wydobyć piękno ze zniewolonego umysłu. Mimo, a może wbrew otoczeniu. Nie byłby jednak sobą, gdyby nie prowokował. Po otworzeniu „Pięknego mebla”, pośród aksamitów zobaczymy półki z płyty laminowanej (fioletowy ciemny U 3115 PE) i zawiasy „made in china”, które są znakiem …
Wernisaż 22.02.2013 o 20.00.
After party: klkub Piękny Pies.marcin
|
|