Kazimierz.com
Dziś jest
Podyskutuj na
Facebooku

























Kazimierz.com  >  Komentarze

5 / 7 / 2007

Będzie wysoko

3 lipca odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Architektury Rady Dzielnicy I. Zgodnie z Zarządzeniem nr 989/2007 Prezydenta Miasta Krakowa, Rady Dzielnic wydają opinie dotyczące zamierzeń inwestycyjnych na etapie warunków zabudowy. Kazimierza dotyczyły tylko dwie, ale znaczące inwestycje:
- przy ulicy Miodowej 33 – 37 zlokalizowana przy cmentarzu Remuh
-przy ulicy Dajwór 14-16 czyli dawna fabryka stolarska Steinbergów
Teren przy ul. Miodowej, zabudowany kiedyś trzema kamienicami otrzymała od Miasta na początku lat 90. Fundacja Rodziny Nissenbaumów. Po wieloletnim okresie bezczynności, w ciągu którego nie remontowane budynki popadły w ruinę i trzeba było je rozebrać, Fundacja sprzedała teren w 2004 roku holdingowi Liwa. Na polecenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przeprowadzono tam badania archeologiczne. O początkach działalności holdingu Liwa na Miodowej pisaliśmy ponad rok temu TUTAJ
W złożonym wniosku o ustalenie warunków zabudowy inwestor oświadcza, że uzupełniając pierzeję Miodowej przywraca charakter dawnej zabudowy. Jak wyglądała zabudowa jeszcze w latach 80.- na zdjęciu obok. (były to trzy budynki o zróżnicowanej wysokości – kolejno dwóch, trzech i czterech kondygnacji). Przedstawiono analizę kształtowania gabarytów projektowanego budynku, gdzie tradycyjnie nawiązano do najwyższych w okolicy budynków. Zaprojektowana zabudowa – poniżej.

Projektowany budynek od strony ul. Miodowej

Projektowany budynek od strony cmentarza Remuh

Dla porządku przypominamy, że na tablicy informacyjnej terenu budowy figuruje ten sam zespół osobowy kierowniczo-dozorowy co przy budowie przy ul. Szerokiej 12. Nie od rzeczy będzie dodać, że obecny na posiedzeniu komisji Architektury projektant oświadczył, że właśnie wydano pozwolenie na budowę.
Zespół budynków przy ulicy Dajwór (wpisany do rejestru zabytków) powstał w 2 połowie XIX wieku. Kolejno od początku XX wieku mieściły się tu różne fabryki, aż w 1902 r. powstała Fabryka Artystyczno-Stolarska Joachima Steinberga. Ostatnio była siedzibą drukarni. Na zabytkowym budynku posadzono okrakiem prostopadłościan mieszczący dodatkowo jeszcze 2 kondygnacje. Obok planowany jest budynek o gabarycie pięciu kondygnacji, a w głębi działki – czterech kondygnacji. Oraz parkingi podziemne dla tych budynków. Biorąc pod uwagę radykalne zmiany wysokości kazimierskiej zabudowy oraz przewidziane w jednym z budynków „penthouse-y z tarasami” zmierzamy prostą drogą w kierunku Manhattanu. Bo Europę, razem z jej śmieszną ochroną dawnych układów urbanistycznych, jakoś niepostrzeżenie minęliśmy.


ul. Dajwór-stan obecny
projektowana zabudowa, widok od ul. Św.Wawrzyńca



projektowany zespół budynków
projektowana zabudowa, widok w kierunku ul. Św.Wawrzyńca

013y




Blog

Posłuchaj mp3

Karol


Serwisy specjalne

 

 

 

 

 

 

Jerzy Panek

Nasze miasto, tamte czasy

Kazimierska architektura w malarstwie

Kazimierz Machowina

Artykuły (archiwum)

Bulwary pod zabudowę

Plac Nowy - jaki będzie?

Plac Wolnica - konkurs

Mój Kazimierz

Słowniczek pojęć spotykanych często na Kazimierzu

Krwawa linia

Linki

Dzielnicowi patrioci

Centrum Badań Holokaustu

Galeria Otwarta Pracownia (www.otwartapracownia.com)

Galeria Szalom (www.galeriaszalom.com)

krakoff.info (www.krakoff.info)

e-krakow (www.e-krakow.com)

Krakowskie knajpy (www.knajpy.krakow.pl)

Galeria Raven (www.raven.krakow.pl)


:: cofnij :: do góry ::
(c) 2002-2004 by Stowarzyszenie Twórców Kazimierz.com
Stronę zaprogramowali
mtq & mikolaj
Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów z witryny bez zgody autorów zabronione