Kazimierz.com
Dziś jest
Podyskutuj na
Facebooku

























Kazimierz.com  >  Komentarze

29 / 1 / 2005

Bloki na bulwarze Inflanckim

Czyli inwestycyjna działalność Urzędu Miasta Krakowa




tak planuje się zabudować bulwar Inflancki


Zachęcony sukcesami prywatnych inwestorów oraz brakiem planów miejscowych, Urząd Miasta postanowił zabudować parkowe tereny przy bulwarze Inflanckim.
W grudniu 2004 roku Wydział Skarbu Urzędu Miasta Krakowa wystąpił o wydanie warunków zabudowy terenu położonego między ulicami Skawińską, Wietora oraz bulwarem Inflanckim. Jak przyznają urzędnicy, gmina zamierza sprzedać ten teren. Jako że priorytetowo traktuje się względy ekonomiczne, należy go najpierw przekształcić w teren budowlany.
Nie jest to pierwsza taka próba. W 1987 roku pojawiła się propozycja zabudowy mieszkaniowej. Na szczęście nie uzyskała akceptacji Zbigniewa Zuziaka -wówczas głównego architekta Krakowa. Następna próba miała miejsce w roku 1997, kiedy – jak wynika z dokumentów, usiłowano ulokować tu basen. Za każdym razem opinie ekologów, przyrodników, specjalistów ochrony środowiska były negatywne. Jednoznaczne były także opinie historyków, archeologów i służb ochrony zabytków – zabudowa w tym miejscu spowoduje wyłącznie szkody. Teraz jednak magistracki zespół ds. zagospodarowania miejskich nieruchomości zadecydował, że stanie tu „zespół zabudowy mieszkaniowo – usługowej”. Docelowo planowane są trzy budynki, zakwalifikowane jako inwestycja celu publicznego. Towarzyszą im oczywiście drogi dojazdowe.
Budowę w najatrakcyjniejszym chyba w Krakowie miejscu trzeba było jednak jakoś uzasadnić. Tak więc, w koncepcji architektonicznej załączonej do wniosku o wydanie warunków zabudowy, istniejący teren określony jest jako zabudowany chaotycznie, w części zdewastowany, porośnięty trawą. Projekt roztacza wizję nowej pierzei od strony Wisły oraz stworzenie otwartego na rzekę placu otoczonego kamieniczkami.
Rzecz w tym, że na terenie o którym mowa, istnieje zadbana parkowa zieleń, drzewa stare, a część zajmuje wyposażony i zadrzewiony plac zabaw dla dzieci specjalnej troski. Projektowana zabudowa natomiast niczego w kierunku Wisły nie otwiera. Otwierać otwarte?
No i wspomniane kamieniczki. Kamieniczkami autor projektu nazywa zwykłe 3-4 kondygnacyjne bloki, jakich wiele na peryferiach, pokryte dachem o kształcie stosowanym w wagonach kolejowych. Pada także argument, że nowa zabudowa pozwoli na pokazanie przebiegu murów obronnych Kazimierza.
Idąc tym tokiem rozumowania należałoby zabudować Planty, rozważyć nową pierzeję ulicy Smoczej od strony Wisły oraz placu otoczonego „kamieniczkami” w rejonie Skałki. Pojawiła się też propozycja przerobienia Wawelu na Jagiello Inn.

zieleń bulwarowa do likwidacji
oraz domy do zasłonięcia

podwórka które należy przesłonić


wizualizacja: Wojo
zdjęcia ze zbiorów mieszkańców



Pod protestem w sprawie zabudowania bulwaru podpisały się 863 osoby z całego Krakowa. Pisma w tej sprawie trafiły do prezydenta Krakowa oraz konserwatora zabytków. Publikujemy je poniżej.

PROTESTY


W odpowiedzi na maile popierające protest publikujemy poniżej wzór listy podpisów dla wszystkich chętnych. Odbiór listy - do umówienia pod naszym adresem: biuro@kazimierz.com

LISTA

013y




Blog

Posłuchaj mp3

Karol


Serwisy specjalne

 

 

 

 

 

 

Jerzy Panek

Nasze miasto, tamte czasy

Kazimierska architektura w malarstwie

Kazimierz Machowina

Artykuły (archiwum)

Bulwary pod zabudowę

Plac Nowy - jaki będzie?

Plac Wolnica - konkurs

Mój Kazimierz

Słowniczek pojęć spotykanych często na Kazimierzu

Krwawa linia

Linki

Dzielnicowi patrioci

Centrum Badań Holokaustu

Galeria Otwarta Pracownia (www.otwartapracownia.com)

Galeria Szalom (www.galeriaszalom.com)

krakoff.info (www.krakoff.info)

e-krakow (www.e-krakow.com)

Krakowskie knajpy (www.knajpy.krakow.pl)

Galeria Raven (www.raven.krakow.pl)


:: cofnij :: do góry ::
(c) 2002-2004 by Stowarzyszenie Twórców Kazimierz.com
Stronę zaprogramowali
mtq & mikolaj
Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów z witryny bez zgody autorów zabronione